Twee vlaggen vandaag. Vlag 1:

Zes doden na aanval op Kryvy Rih
Zes mensen, onder wie drie kinderen, zijn afgelopen nacht omgekomen bij een Russische raketaanval op een woonwijk in Novopillia een buitenwijk van Kryvy Rih, in de centraal gelegen oblast Dnipropetrovsk.

De drie kinderen waren een meisje van zes en twee jongens van 11 en 17 jaar oud.
Een 84-jarige vrouw is in kritieke toestand in het ziekenhuis opgenomen. Datzelfde gebeurde met een 49-jarige vrouw en twee jongens van 6 en 15 jaar, die licht gewond raakten.
Naast Kryvy Rih waren er ook aanvallen op Kiev (één dode), de oblast Poltava (eveneens één dode) en de westelijke stad Lviv, waar zes gewonden vielen.
Olieraffinaderij van Ryazan opnieuw geraakt
De Oekraïense generale staf heeft bevestigd dat Oekraïense strijdkrachten in de nacht van dinsdag op woensdag de olieraffinaderij van Ryazan hebben aangevallen.
Volgens een bericht van de legerstaf is de raffinaderij geraakt en is er brand uitgebroken op het terrein.

De Speciale Operatiestrijdkrachten (SOF) werd de aanval uitgevoerd door hun eenheden voor aanvallen op grote afstand, in samenwerking met de ondergrondse verzetsbeweging Chornaya Iskra (Zwarte Vonk) die binnen Rusland opereert.
Afgelopen mei werd de raffinaderij ook al geraakt, waarna productie een tijdlang stil kwam te liggen.

De legerleiding wijst erop dat de olieraffinaderij van Ryazan een van de grootste olie-verwerkingsinstallaties van Rusland is, met een jaarlijkse capaciteit van ongeveer 17 miljoen ton ruwe olie.
De raffinaderij produceert benzine, diesel, kerosine voor de luchtvaart en andere aardolieproducten die onder meer worden gebruikt ter ondersteuning van het Russisch militair-industrieel complex en het leger.
Ook Perm Oil raffinaderij geraakt
Tevens werd gisteren de Perm-olieraffinaderij van Lukoil (Lukoil-Permnefteorgsintez) geraakt, waarna er brand uitbrak.
De raffinaderij in de geli9jknamige kraj (territorium), op zo’n 1.500 km van Oekraïne vandaan.

Na een drone-aanval door de Geheime Dienst van Oekraïne (SSU) brak er brand uit in de raffinaderij.
De eerste berichten meldden dat de “primaire olieraffinage-eenheid” (één van de belangrijkste technologische installaties van het complex) in brand stond.
Net als de olieraffinaderij van Ryazan is die van Perm is één van de grootste olie-verwerkingsindustrieën van Rusland, met een capaciteit van bijna 13 miljoen ton per jaar. De fabriek levert brandstof aan zowel de civiele sector als aan het Russische leger.
Zelensky bezoekt nieuwe Engelse premier
De ontmoeting op een marinebasis in de Britse havenstad Portsmouth tussen de nieuwe Britse premier Andy Burnham en de Oekraïense president Zelensky, kende een vliegende start. Ook leken beide leiders het prima met elkaar te kunnen vinden.

Burnham maakte bekend dat Oekraïne Britse technologie zal ontvangen voor elektronische oorlogsvoering om de detectie van Oekraïense drones te blokkeren.

Burnham legde uit dat de nieuwe stoor-technologie wordt geleverd om Oekraïense drones te beschermen.
Hij voegde eraan toe dat dit helpt bij het raken van doelen en het redden van Oekraïense levens, en dat het tevens aantoont tot welk niveau van innovatie de industrieën van beide landen gezamenlijk in staat zijn.

De Britse premier noemde niet specifiek om welk systeem het gaat waarvan de productietechnologie aan Oekraïne wordt overgedragen
De BBC meldde echter eerder dat het Verenigd Koninkrijk Oekraïne een licentie zou verlenen voor de productie van zogenaamde ‘Stone Cloak’-systemen voor elektronische oorlogsvoering.
Deze stoorzenders, ter grootte van een tablet, zijn ontworpen om de detectie te blokkeren van de drones waarop ze zijn gemonteerd.

Na inzet in Oekraïne is het de bedoeling dat het Stone Cloak-systeem wordt geïntegreerd in de volgende generatie Britse wapens, waaronder het ‘Brakestop’-project, een overheidsprogramma voor de ontwikkeling van goedkope kruisraketten.

Op basis van een gesprek met Burnham meldde de BBC ook dat het Britse ministerie van Defensie al “duizenden van deze apparaten aan Oekraïense troepen” heeft geleverd om de drone-operaties van de strijdkrachten te versterken.
Zelensky opnieuw in Washington
Het V.K. was een opstapje voor een verder reis van de president: een geplande ontmoeting achter gesloten deuren met zijn Amerikaanse ambtgenoot Trump in het Witte Huis in Washington.

Na afloop werd er over de inhoud niet veel meer naar buiten gebracht dan dat het “productief” was geweest.
Voorafgaand aan het bezoek werd verwacht dat Zelensky bij Trump zou aandringen op het nakomen van een belofte die hij tijdens de NAVO-top van deze maand in Istanbul had gedaan: Oekraïne toestemming geven om zijn eigen Patriot-onderscheppingsraketten te produceren.

Oekraïne probeert al geruime tijd Amerikaanse Patriot-raketten te verkrijgen; volgens Kiev zouden deze kunnen worden ingezet om Oekraïense steden te beschermen tegen de toenemende Russische aanvallen met drones en ballistische raketten in het hele land.
De vlag

De vlag van Oekraïne bestaat uit twee even brede horizontale banen van blauw en geel.

Er zijn voldoende aanwijzingen dat de kleuren blauw en geel van de vlag ver terug gaan, zelfs tot de 15e eeuw. De kleuren gaan er echter pas echt toe doen wanneer de twee keizerrijken waar Oekraïne onderdeel van uitmaakte (het Russische en het Oostenrijks-Hongaarse), ophouden te bestaan.

De West-Oekraïense Nationale Republiek gebruikt tussen 1918 en 1919 de blauw-gele vlag. De vlag wordt gecontinueerd bij het samengaan van de twee Oekraïnes tot de Oekraïense Staat.
Tot aan 1949 heeft Oekraïne als Russische sovjet-republiek verschillende variaties van egaal rode vlaggen met de letters YCCP (Ukrayinskaya Sotsialisticheskaya Sovetskaya Respublika – oftewel Socialistische Sovjet Republiek Oekraïne) erop.
In 1949 krijgen alle Russische republieken een vlag-‘make-over’, variaties op de vlag van de Sovjet-Unie met eigen accenten. Die van Oekraïne heeft een blauwe balk aan de onderkant.

Vanaf 1990, dus nog vóór de onafhankelijkheid, wordt de blauw-gele vlag her en der al aarzelend waargenomen. Met het opnieuw zelfstandig worden, wordt de vlag officieel ingevoerd. Wettelijke status krijgt de vlag op 28 januari 1992.
De eerste vlag die ooit boven het Verchovna Rada (het Oekraïnse parlement) wapperde is nu in het parlementsmuseum te zien.
Het blauw in de vlag symboliseert de hemel, het geel de uitgestrekte tarwevelden.



Symbool
Sinds het begin van de Oekraïense oorlog op 20 februari 2022, is de nationale vlag een symbool van hoop en verzet geworden.
