Sint Maarten – Orkaan Irma (2017)

Twee vlaggen vandaag. Vlag 2:

Vandaag is het zes jaar geleden dat orkaan Irma het eiland Sint Maarten trof.
De orkaan ontstond op 30 augustus uit een tropische storing in de buurt van Kaapverdië, de archipel ten westen van Afrika.
Eén etmaal later was de westwaarts trekkende orkaan al uitgegroeid tot een categorie-2  (op een schaal van 1 tot en met 5) en niet veel later tot een categorie-3.

Cariben map
Het Caribisch gebied (© nationsonline.org)

Op 5 september was Irma inmiddels tot een levensgevaarlijke categorie-5-orkaan gegroeid. De koers van de orkaan was richting de Bovenwindse Eilanden in de Caribische Zee. Op 6 september trok het centrum van de orkaan over de eilanden Barbuda, Sint Maarten en Tortola (één van de Britse Maagdeneilanden).

Orkaan Irma
Orkaan Irma boven de Bovenwindse Eilanden of Kleine Antillen, links het eiland Hispaniola (Dominicaanse Republiek en Haïti) en in het midden Puerto Rico

Ook de nabijgelegen eilanden Saba, Sint Eustatius, Anguilla, Saint-Barthélemy en de overige (negen) Maagdeneilanden kregen een veeg uit de pan.

Kleine Antillen
De Bovenwindse Eilanden of Kleine Antillen (© nationsonline.org)

Na de Britse Maagdeneilanden trok Irma verder langs de noordkusten van Puerto Rico, Hispaniola (Dominicaanse Republiek en Haïti) en Cuba en vervolgens langs de westkust van Florida. Op 13 september loste de inmiddels tot een tropische storm afgezwakte orkaan boven het vasteland van de Verenigde Staten op.

Het uiteindelijke dodental na passage van Irma bedroeg 134, waarvan maar liefst 92 in de Verenigde Staten (10 directe en 82 indirecte slachtoffers).
Sint Maarten had 4 slachtoffers te betreuren. Saint-Martin (de Franse kant van het eiland) telde 8 doden, Saint-Barthélemy 3. Meerder slachtoffers vielen verder o.a. op de Britse Maagdeneilanden (4), Cuba (10), Barbuda (3), Puerto Rico (3) en de Amerikaanse Maagdeneilanden (4).

d170906ge2070
Sint-Maarten, 6 september 2017 foto: Gerben van Es (© Mediacentrum Defensie, Ministerie van Defensie)

De materiële schade was gigantisch: voor alle gebieden samen het astronomisch hoge bedrag van ruim 70 miljard euro. Alleen voor Sint Maarten was het bedrag al 2,7 miljard euro (de Franse zijde niet meegerekend).

Door de algehele verwoesting op het eiland werd er na het wegtrekken van de orkaan geplunderd en waren er gewapende overvallen op hotels. Het duurde even voordat de hulp echt op gang kwam. Nederlandse mariniers hielpen met de ordehandhaving en de assistentie van hulpdiensten en -goederen.

Kaart van Sint Maarten/Saint-Martin (© FrreMapViewer)

Hoewel Nederland met miljoenen over de brug kwam, was de wederopbouw een jaar na de ramp nog niet ver gevorderd, wat tot de nodige kritiek leidde, waardoor de geldstroom vertraging opliep.
Nu, is er inmiddels veel gebeurd, waardoor het eiland weer grotendeels klaar is voor het de aantallen toeristen die het vóór de ramp trok, zij het dat het toerisme daarna natuurlijk ook nog een knauw van de corona-pandemie kreeg.
Dat is anno 2023 grotendeels genormaliseerd (zeker voor toeristen), maar er zijn nog steeds particulieren die bijvoorbeeld kampen met nog te repareren daken.

De vlag

De vlag van Sint Maarten (1985-heden)

Tot 13 juni 1985 werd de vlag van de Nederlandse Antillen op Sint Maarten gebruikt. Vanaf die datum werd er een eigen vlag ingevoerd. Na de omvorming tot een land binnen het koninkrijk werd de vlag gehandhaafd.

Vlaggen Antillen
De twee versies van de vlag van de Nederlandse Antillen. Links met zes sterren (1959-1986) en rechts met vijf sterren na de uittreding van Aruba (1986-2010)

De vlag is een horizontale tweekleur in rood en blauw, met een witte driehoek aan de broekingszijde. De kleuren rood, wit en blauw geven de verbondenheid weer met Nederland.

Het wapen van Sint Maarten (1982-heden)

In de witte driehoek is het wapen van Sint Maarten afgebeeld. Het is een blauw schild, oranje omzoomd (het oranje symboliseert de verbondenheid met het Huis van Oranje-Nassau). Op het schild is een gebouw in zilver afgebeeld: het voormalige Paleis van Justitie in de hoofdstad Philipsburg.
Twee symbolen zijn boven het gebouw afgebeeld: links een boeket van de wisselbloem (lantana camara) in goud (de nationale bloem van Sint Maarten) en rechts het monument van de Frans-Nederlandse vriendschap in zilver.

Twee van de onderdelen uit het wapen van Sint Maarten (en daarmee ook van de vlag): Het Constitutioneel Hof (Courthouse) In Philipsburg, gebouwd in 1793, oorspronkelijk het kantoor van John Philips (1688-1746), een (Schotse) commandeur in Nederlandse dienst, waar de hoofdstad naar vernoemd is, plus rechts het silhouet van een pelikaan (foto links: Richie Diesterheft / foto rechts: publiek domein)

Boven het schild is een ondergaande zon te zien met daarvoor een bruine pelikaan in vlucht.
Een gouden banderol omkranst de onderkant van het schild met daarop in groene kapitalen de wapenspreuk van Sint Maarten: Semper progrediens (Altijd op weg). Het wapen werd vastgesteld op 17 november 1982.

Saint-Martin

Om nog kort iets te zeggen over de Franse kant van het eiland: de officiële vlag hier is de Franse tricolore. Lokaal wordt er een onofficiële logo-vlag gevoerd.

De Franse tricolore en de logo-vlag van Saint-Martin

Op het internet circuleert verder een vlag die, hoewel zeker niet officieel is, inmiddels her en der op het Franse Saint-Martin wordt aangetroffen. Waarschijnlijk heeft iemand zich vexillologisch vermaakt met het ontwerpen van een vlag.

Vlag Saint Martin
Een hoax?

Vlaggen-afficionado Hernán Bustelo had de volgende theorie in 2012 over deze mysterieuze vlag: “Het vlagontwerp lijkt op een wit martini-glas tegen een blauwe achtergrond met daarin een rode vloeistof en een schijfje citroen erboven. Ik vermoed dat iemand met de naam (Saint)-Martin en Martini speelde en zo met een eigen ontwerp kwam.”

De bewuste vlag in actie! (publiek domein)

Oekraïne – Один рік і двадцять вісім тижні війни / Een jaar en achtentwintig weken oorlog

Twee vlaggen vandaag. Vlag 1:

Ministerswissel

In zijn videotoespraak van afgelopen zondag maakte president Zelensky bekend dat hij besloten heeft dat het tijd is voor een ministerswissel op de belangrijke post van Defensie.
Oleksii Reznikov, die sinds de Russische invasie minister van Defensie was, heeft zijn ontslagbrief naar het parlement gestuurd.

President Zelensky tijdens zijn videotoespraak van afgelopen zondag (screenshot)

Het vertrek van Reznikov hing al langer in de lucht, vanwege een corruptieschandaal op zijn ministerie, eerder dit jaar, waarbij goederen en uitrusting voor het leger tegen hoge prijzen werden aangeschaft. Reznikov zelf wordt nergens van verdacht, maar in de nasleep van het schandaal moest zijn plaatsvervanger, Vjatsjeslav Sjapovalov, het veld ruimen en stond Reznikov’s positie onder druk, als hoogste baas van het ministerie.

Oleksii Reznikov (1966) (screenshot)

Recenter werd het ministerie van Defensie ook opgeschrikt door verschillende arrestaties bij regionale recruteringskantoren, waar officieren ervan beschuldigd werden, steekpenningen aan te nemen om mannen in staat te stellen de militaire dienstplicht van Oekraïne te ontduiken.

Roestem Oemjerov (1982) (© Діана Давітян)

Hoewel het parlement er zich nog over uit moet spreken, is Roestem Oemjerov door president Zelensky voorgedragen als opvolger van Reznikov.
Hij is het hoofd van de SPFU (het Oekraïense Staatseigendomsfonds), dat zich bezighoudt met het privatiseren van staatseigendommen.
Oekraïense media speculeren dat vertrekkend minister Reznikov wellicht de nieuwe ambassadeur in Londen wordt. Hij heeft daar de laatste anderhalf jaar goede relaties opgebouwd met verschillende hooggeplaatste politici.

Front

Na de bevrijding van het dorp Robotyne, waardoor Oekraïne deels door de eerste (en zwaarste) Russische verdedigingslinies is gebroken, is het nu de beurt aan de relatief minder zwaar verdedigde tweede en derde linies.
De opmars blijft echter zwaar en moeilijk, voor zover bekend zijn er nu gevechtshandelingen aan de rand van Verbove, het volgende dorp na Robotyne.
Doel is de stad Tokmak te bereiken, zo’n 20 km verder naar het zuiden. De spoorlijn naar het Krim-schiereiland loopt door deze stad en is dus belangrijk als aanvoerlijn voor het Russische leger.
Mocht een verovering van Tokmak slagen, dan valt het spoor als aanvoerlijn uit.

Kaart van het front op 31 augustus (© Institute for the Study of War)

De belangrijkste verbinding en aanvoerroute vanuit Rusland door de bezette Donbas naar het Krim-schiereiland is de snelweg M-14, waarvan de route dichterbij de kust loopt. Op dit moment is het Oekraïense leger echter nog zo’n 80 km bij die snelweg vandaan.
Volgens Serhiy Kuzan van het Oekraïense Veiligheids- en Samenwerkingscentrum, een denktank in Kiev die nauwe banden heeft met het leger, vervoert Rusland 70% van zijn troepen en bevoorrading via deze M-14.
Ook de door Rusland gebouwde Kertsj-brug (weg/spoor) van Rusland naar de Krim dient als aanvoerroute, maar is inmiddels herhaaldelijk aangevallen en beschadigd door Oekraïne en dus riskanter voor de Russen.

Het hoofdwegennet van Oekraïne, met de M-14 in rood (© Chriszwolle)

Denken we nog verder vooruit in de Oekraïense strategie, dan is het uiteindelijke plan uiteraard om vanuit Tokmak (wellicht via Melitopol) verder door te stoten tot aan de de kust van de Zee van Azov.
Zover is het nog lang niet, maar mocht het uiteindelijk lukken, dan is het door Rusland bezette gebied in tweeën geslpitst.
Maar voorlopig lijkt dat verre toekomstmuziek.

De vlag

Vlag van Oekraïne (1992-heden)

De vlag van Oekraïne bestaat uit twee even brede horizontale banen van blauw en geel.

Er zijn voldoende aanwijzingen dat de kleuren blauw en geel van de vlag ver terug gaan, zelfs tot de 15e eeuw. De kleuren gaan er echter pas echt toe doen wanneer de twee keizerrijken waar Oekraïne onderdeel van uitmaakte (het Russische en het Oostenrijks-Hongaarse), ophouden te bestaan.

Ook in 1918/1919 lag Oekraïne (toen de West-Oekraïense Nationale Republiek) onder vuur, zoals op deze prent wordt weergegeven: een Russische bolsjewiek in het noorden, een Rus van het Witte Leger (anti-sovjet) in het oosten met de Russische vlag met dubbelkoppige adelaar, een Poolse soldaat (liggend) naast een Hongaarse (in het rood) in het westen en twee Roemeense soldaten in het zuiden; we zien in het midden een vroege afbeelding van de Oekraïense vlag, de tekst onderin luidt “Wereldvrede in Oekraïne” (publiek domein)

De West-Oekraïense Nationale Republiek gebruikt tussen 1918 en 1919 de blauw-gele vlag. De vlag wordt gecontinueerd  bij het samengaan van de twee Oekraïnes tot de Oekraïense Staat.

Tot aan 1949 heeft Oekraïne als Russische sovjet-republiek verschillende variaties van egaal rode vlaggen met de letters YCCP (Ukrayinskaya Sotsialisticheskaya Sovetskaya Respublika – oftewel Socialistische Sovjet Republiek Oekraïne) erop.

In 1949 krijgen alle Russische republieken een vlag-‘make-over’, variaties op de vlag van de Sovjet-Unie met eigen accenten. Die van Oekraïne heeft een blauwe balk aan de onderkant.

De grootste Oekraïense vlag meet 40 x 60 meter en weegt 300 kilo, hier zijn we die vlag vóór de oorlog in Charkov (fotograaf onbekend)

Vanaf 1990, dus nog vóór de onafhankelijkheid, wordt de blauw-gele vlag her en der al aarzelend waargenomen. Met het opnieuw zelfstandig worden, wordt de vlag officieel ingevoerd. Wettelijke status krijgt de vlag op 28 januari 1992.
De eerste vlag die ooit boven het Verchovna Rada (het Oekraïnse parlement) wapperde is nu in het parlementsmuseum te zien.

Het blauw in de vlag symboliseert de hemel, het geel de uitgestrekte tarwevelden.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
De tentoongestelde ‘eerste’ vlag in het parlementsmuseum van Oekraïne (© rada.gov.ua)
Nóg een groot exemplaar van de nationale vlag (foto: Angelina Shostak, Facebook)

Symbool

Sinds het begin van de Oekraïense oorlog op 20 februari 2022, is de nationale vlag een symbool van hoop en verzet geworden.

Oekraïense troepen met de nationale vlag (© mil.gov.ua)