Twee vlaggen vandaag. Vlag 1:

Doden bij aanval op Dnipro
Minstens vijf mensen werden gisterenochtend vroeg gedood door een Russische drone- en raketaanval op de centrale Oekraïense stad Dnipro.
Nog eens 53 mensen raakten gewond bij de explosie, liet de regionale gouverneur Serhii Lysak op Telegram weten, hij omschreef de aanval als “wreed”.
Van officiële zijde werd vervolgens gemeld dat winkels, scholen en ziekenhuizen beschadigd waren bij het offensief.

Op sociale media gedeelde beelden van na de aanval waren een grote rookpluim en vuur te zien bij de getroffen gebouwen.
President Zelensky veroordeelde de aanval en hernieuwde zijn oproep aan de westerse bondgenoten om zijn regering van verdere luchtverdedigingssystemen te voorzien.

Orbán in Oekraïne
De Hongaarse premier Viktor Orbán arriveerde dinsdag in Oekraïne voor een onaangekondigd bezoek, nadat hij kort daarvoor de functie van roulerend president van de Europese Unie had overgenomen.
Terwijl hij in Kiev was, liet hij weten dat een staakt-het-vuren tussen Rusland en Oekraïne de onderhandelingen zou kunnen bespoedigen om een einde te maken aan de oorlog die volgde op de grootschalige invasie van Rusland in 2022.

Orbán is een criticus van de westerse steun aan Oekraïne en wordt gezien als de Europese leider die het dichtst bij de Russische president Poetin staat.
Dit was zijn eerste bezoek aan Oekraïne in twaalf jaar, hoewel hij Poetin in die tijd herhaaldelijk heeft ontmoet.

Tijdens zijn gezamenlijke optreden met de Oekraïense president Zelensky was de lichaamstaal tussen hen niet hartelijk en geen van beiden beantwoordde vragen van de media nadat ze hun verklaringen hadden afgelegd.
Nederlandse exportvergunning voor F-16’s rond
Het leek nog maar een formaliteit, want 24 Nederlandse F-16’s waren al aan Oekraïne beloofd: maar officieel moest de exportvergunning van de straaljagers nog formeel aan het parlement gemeld worden.
En dat gebeurde nog net vóór de beëdiging van het nieuwe kabinet-Schoof.

In één van de laatste wapenfeiten van het kabinet-Rutte IV, schreef demissionair minister van Defensie Kajsa Ollongren, mede namens haar collega’s Hanke Bruins-Slot (Buitenlandse Zaken) en Liesje Schreinemacher (Buitenlandse Handel) dat die vergunning is afgegeven. De F-16’s zouden nu spoedig geleverd moeten kunnen worden.

De vlag

De vlag van Oekraïne bestaat uit twee even brede horizontale banen van blauw en geel.

Er zijn voldoende aanwijzingen dat de kleuren blauw en geel van de vlag ver terug gaan, zelfs tot de 15e eeuw. De kleuren gaan er echter pas echt toe doen wanneer de twee keizerrijken waar Oekraïne onderdeel van uitmaakte (het Russische en het Oostenrijks-Hongaarse), ophouden te bestaan.

De West-Oekraïense Nationale Republiek gebruikt tussen 1918 en 1919 de blauw-gele vlag. De vlag wordt gecontinueerd bij het samengaan van de twee Oekraïnes tot de Oekraïense Staat.
Tot aan 1949 heeft Oekraïne als Russische sovjet-republiek verschillende variaties van egaal rode vlaggen met de letters YCCP (Ukrayinskaya Sotsialisticheskaya Sovetskaya Respublika – oftewel Socialistische Sovjet Republiek Oekraïne) erop.
In 1949 krijgen alle Russische republieken een vlag-‘make-over’, variaties op de vlag van de Sovjet-Unie met eigen accenten. Die van Oekraïne heeft een blauwe balk aan de onderkant.

Vanaf 1990, dus nog vóór de onafhankelijkheid, wordt de blauw-gele vlag her en der al aarzelend waargenomen. Met het opnieuw zelfstandig worden, wordt de vlag officieel ingevoerd. Wettelijke status krijgt de vlag op 28 januari 1992.
De eerste vlag die ooit boven het Verchovna Rada (het Oekraïnse parlement) wapperde is nu in het parlementsmuseum te zien.
Het blauw in de vlag symboliseert de hemel, het geel de uitgestrekte tarwevelden.


Symbool
Sinds het begin van de Oekraïense oorlog op 20 februari 2022, is de nationale vlag een symbool van hoop en verzet geworden.

Vlag-incident in Turkije
Een opvallend incident deed zich voor op 5 mei 2023 tijdens het Congres van Economische Samenwerking in de Zwarte Zee in Ankara, Turkije.
Een lid van de Russische delegatie was kennelijk niet gediend van het tonen van de Oekraïense vlag met het staatswapen (terwijl Oekraïne toch echt aan de Zwarte Zee ligt).

De man loopt op de vlag af en rukt hem uit de handen van het Oekraïense delegatielid en loopt er vervolgens mee weg.

Het Oekraïense delegatielid lijkt een fractie van een seconde verbouwereerd en gaat dan razendsnel achter de Rus aan.

Hij haalt hem in en er ontstaat een worsteling waarbij beide heren aan de vlag trekken.


De Rus delft hierbij het onderspit.

Beveiliging snelt toe en de Rus laat de vlag los.

De Oekraïner wil nog achter de Rus aangaan (op de screenshots hierboven inmiddels buiten beeld), maar hij wordt door de beveiliging (“No fighting!”) tot kalmte gemaand.